Jak přidat obrázek kurzu v Elfu

Postup je následující: 

 1. Po přihlášení do ELFu otevřete kurz, ke kterému chcete obrázek přidat.

 2. V postranním bloku Správa přejděte na Správa kurzu/Upravit nastavení (viz obr. 1).


  Obr. 1: Úprava nastavení kurzu v bloku Správa


 3. V druhé sekci nastavení kurzu s názvem Popis přejděte k položce Soubory v souhrnu kurzu (viz obr. 2).

 4. Do pole pro nahrávání souboru vložte Vámi vybraný obrázek, a to buď přetažením, nebo prostřednictvím ikony "Přidat..." (viz obr. 2).

  Pozor! Vyhledávejte obrázky s vhodnou licencí, aby byla zachována autorská práva. Kde a jak lze volné obrázky vyhledávat se dozvíte níže pod tímto návodem. 


  Obr. 2: Sekce Popis nastavení kurzu, položka Soubory v souhrnu kurzu


 5. Po vložení obrázku celé nastavení kurzu uložte a obrázek tímto již bude viditelný u daného kurzu na hlavní straně ELFu.


Kde a jak vyhledávat volné obrázky?

Vyhledávání pomocí Google a Creative Commons Search

Volné obrázky, které lze opětovně použít, můžete vyhledávat pomocí různých nástrojů. Často využívaným je vyhledávač Google, kde stačí v liště pod vyhledávacím řádkem kliknout na Vyhledávací nástroje a v rozbalovací nabídce s názvem Práva k využití vybrat vhodnou licenci (viz obr. 3).


Obr. 3: Vyhledávání podle licence pomocí Google


Jako další vyhledávací nástroj můžete zvolit například Creative Commons, který umožňuje pomocí jediného textového pole využít vyhledávání řady jiných webových služeb. K nejvýznamnějším patří např. Flickr, Google Images, Wikimedia Commons a mnoho dalších.

Vyhledávání na webových stránkách s volnými obrázky

Obrázky k opětovnému použití najdete také na mnoha webech, které právě tyto volné obrázky sdružují. Jsou jimi například Wikimedia Commons, Pixabay, Gratisography, Albumarium, ISO Republic, Picjumbo, StockSnap.io, Unsplash a další.

Jak lze obrázek kurzu změnit?

Změnu obrázku provedete stejným způsobem, jaký je popsán výše, pouze je nejdříve nutné z pole pro nahrávání souborů původní obrázek odstranit.

Pokud byste potřebovali s přidáním obrázku pomoci, obraťte se na nás na mailu elf@phil.muni.cz a my Vám rádi poradíme.